FOTBALOVÁ AKADEMIE

FC BANÍK OSTRAVA

Projekt je spolufinancován
statutárním městem

Milan Chalupa zhodnotil letní přípravu i víkendové zápasy patnáctky

12.08.2019, Redakce

Za trenérské duo Jan Žemlík a Milan Chalupa odpovídal druhý jmenovaný. Na snímku je společná fotka z nedělní návštěvy Akademie Salzburg, kde jejich svěřenci zanechali skvělý dojem po výhře 6:0.

Letní příprava končí. Tak jaká byla?

Příprava byla skvěle poskládaná a sehráli jsme spoustu těžkých a inspirativních zápasů. Sešli jsme se 22.7. na Šoupalce při kondičních testech a bezprostředně po jejich skončení jsme odjeli spolu s U14 na soustředění na Dolní Bečvu. Kromě náročných tréninků jsme se věnovali i teambuildingovým aktivitám, nechyběly vyjížďky na kole, koupání v řece, výšlap na Pustevny ve velmi náročném terénu či půlnoční trénink tak, abychom hráže poznali i v krizových situacích. Společně s U14 jsme měli společné grilování, kluky jsme vedli k samostatnosti třeba tím, že si museli sami připravovat některá jídla, udržovat si ve využívaných prostorách pořádek včetně třídění odpadu, což by dnes mělo být již samozřejmostí. Sehráli jsme zde i utkání proti o rok staršímu týmu Dukly Praha a zakončili pobyt utkáním v Žilině.

Další tréninkové aktivity v následujících 14 dnech se poté přesunuly na domovskou Šoupalku a mikrocykly jsme zakončili dvěma výjezdy. Nejprve jsme 3.-4.8. hráli triangl v Hradci s místními Votroky a Slavií Praha a poté se přesunuli do Prahy na utkání se Spartou. V termínu 9.-11.8. jsme absolvovali herní trip v Trenčíně, Trnavě a v rakouském Salzburgu.

Zápasy jsme zvládli poměrně solidně, s výjimkou utkání v Trenčíně, kde jsme dělali školácké chyby v útočné i obranné fázi jsme byli s individuálními výkony i týmovým herním projevem poměrně spokojeni. A to nebývá často. Ale není to tak, že vše je dokonalé. Víme, kde nás bota tlačí a v trénincích se zaměřujeme na všechny aspekty rozvoje hráčů. Výsledky jsou totiž jedna věc, to je jen dílčí ocenění společné práce, ale naším hlavním úkolem je u hráčů rozvíjet potenciál tak, abychom je jednou viděli na ligových trávnících a nejlépe i na nejvyšším levelu.

S jakým kádrem do nové sezony, která začíná pro Vás v pátek v Karviné, vstupujete?

Kádr se oproti loňské sezóně posílil o Míšu a Ríšu, tedy Richarda Kovárníka z Opavy a Michala Málka z Frýdku. Oba jsou výrazné individuality a již tak kvalitní tým dostal další grády. Ale ještě nemáme kádr zcela uzavřen a může dojít k dalším změnám. Především zvažujeme uvolnit některé kluky do okolních klubů, protože i přes nesporné kvality by nebyli u nás tak vytíženi. Zároveň víme, že bychom i na některé posty rádi přivítali konkurenci, protože ta je jednou z důležitých motivačních složek rozvoje hráče.

V současné době jsou v kádru tito hráči:

Jan Remiaš, Ondřej Kopal, Matěj Hafera, Dalibor Badošek, Matěj Bártek, Adam Bjaček, Patrik Bubík, Tomáš Czolko, Lukáš Čavera, Samuel Čech, Adam Dulínek, Adam Gajdošík, Jan Harušťák, Alex Honajzer, Jimy Perette (oba ještě ročník 2006), Anwar Imider, Jiří Koutný, Richard Kovárník, Lumír Krejčí, David Krupička, Michal Málek, Richard Marenčák, Jiří Remiaš, Tomáš Sirotek a Jan Šebesta.

Zvažujete nějakou zahraniční konfrontaci jako s ročníkem 2004?

Rádi bychom sehráli podobná utkání jako v přípravě se Spartou, Slavií, Salzburgem nebo slovenskými týmy. Tyto zápasy se hrají ve vysokém tempu, jsou agresivnější, hráči musejí rychleji vyhodnocovat herní situace, rychleji pracovat s míčem, jsou pod neustálým tlakem ve všech prostorách hřiště. To je hlavní rozdíl oproti zápasům v soutěži a tato konfrontace je pro rozvoj hráče hrozně důležitá. Takže jsme, přestože ještě nezačala ani soutěž, začali skládat plán zimní přípravy a s některými týmy jsme se již předběžně domluvili na sparingu. Ale rádi bychom i v průběhu sezony odehráli některé další náročné zápasy a uvidíme, co se podaří zajistit. Každopádně děkujeme vedení klubu, potažmo klubovým partnerům i rodičům hráčů, že takové zápasy můžeme hrát.

Jak by jste teda ohodnotil Váš víkendový trip, kdy jste odehráli utkání v Trenčíně, Trnavě a v neděli v Salzburgu?

V pátek jsme ve velkém horku odehráli zápas s Trenčínem, který jsme výsledkově nezvládli, a to především tím, že jsme dělali hrubé individuální i taktické chyby v defenzivě a byli velmi sterilní před brankou soupeře. To, co jsme neproměnili za šance, se jen tak nevidí. V sobotu jsme odehráli další fyzicky náročné utkání v Trnavě, které jsme výsledkově zvládli. Oba zápasy jsme protočili všechny hráče, které jsme měli k dispozici, ale utkání na Red Bullu v Salzburgu jsme již absolvovali se zúženým kádrem.

Tento zápas jsme zvládli tentokrát opravdu skvěle, hráli jsme s maximální koncentrací, vysokým nasazením i zdravou mírou agresivity a výsledek 6:0 v náš prospěch hovoří za vše. Ale jedním dechem musím říct, že je vůči domácím poměrně krutý a zkresluje kvality hráčů Red Bullu. Zatímco my hráli opravdu bez vážných chyb, domácí hráči je udělali a my je téměř pokaždé potrestali.Jjsme velmi rádi za to, jaký jsme v místní akademii udělali dojem, protože bezprostředně po zápase už se realizační tým Salzburgu zajímal nejen o další sparing-zápas, ale vyptávali se i na další ročníky, systém přípravy a výchovy hráčů a na závěr nám udělali prohlídku jejich akademie, která je spíše továrnou na fotbalisty. A my můžeme být pyšní na to, že i ve skromnějších podmínkách, které jsou však na naše poměry vynikající můžeme konkurovat takovám gigantům.

Díky za rozhovor a ať je pro Vás sezona úspěšná stejně jako ta loňská....

  • Brankářská škola
  • Školička
  • Abeceda