FOTBALOVÁ AKADEMIE

FC BANÍK OSTRAVA

Projekt je spolufinancován
statutárním městem

O turnaji

Baník cup je novým členem do rodiny turnajů pořádaných Baníkem Ostrava, který by chtěl získat podobný ohlas jako mají již tradiční zavedené turnaje Zlatý kahan a Memoriál Evžena Hadamczika. 

Původní název klubu, který později sbíral největší vavříny jako Baník Ostrava, byl SK Slezská Ostrava. Vznikl 8. září 1922 v hostinci U Dubu a v počátečním období neměl ani vlastní hřiště. Proto hrál všechna utkání na půdě soupeřů. Poprvé vyběhli jeho hráči na vlastní trávník na Kamenci roku 1925 a tým SK Slezská Ostrava pak postupoval v hierarchii fotbalových soutěží naší země stále výš.

Nad druhým ročníkem Baník cupu přebral záštitu Václav Daněk, s tím souvisí celý název druhého ročníku turnaje Baník cup o pohár Václava Daňka.

Václav Daněk se v roce 1979 se poprvé objevil v A-mužstvu Baníku Ostrava, v létě roku 1983 narukoval na základní vojenskou službu do Dukly Praha pod vedením trenéra Ladislava Nováka. Po návratu do Baníku Ostrava zde vydržel další 4 roky a po otevření hranic odešel do sousedního Rakouska, kde vydržel dva roky hrát za FC Tirol Innsbruck. Poté si vyzkoušel francouzskou ligu za Le Havre a poté další tříleté působení opět v rakouském FC Tirol Innsbruck, kde zakončil prvoligovou kariéru. Dvakrát se stal mistrem republiky (v letech 1980 a 1981) v obou případech s Baníkem Ostrava. Je členem Klubu ligových kanonýrů. V roce 1987 se stal nejlepším střelcem československé ligy a dvakrát se stal nejlepším střelcem rakouské ligy (1991, 1993). V roce 1991 získal bronzovou kopačku pro třetího nejlepšího střelce v Evropě. Za československou reprezentaci odehrál 22 zápasů a vstřelil v nich 9 gólů.