FOTBALOVÁ AKADEMIE

FC BANÍK OSTRAVA

Projekt je spolufinancován
statutárním městem

V pátek začne nejsilnější Zlatý kahan v historii!

26.07.2019, Redakce

Bude to nejsilněji obsazený Zlatý kahan v historii jeho konání. 38. ročník prestižního dorosteneckého klání, které se letos koná ve dnech od 26. do 28. července, ozdobí účast Olympique Marseille či Eintrachtu Frankfurt! Pikantérií je, že turnaj se letos nekoná přímo v Ostravě, ale v okolních městech, takže účasti evropských gigantů si letos užijí Brušperk, Bohumín a Markvartovice! Fanoušci, kteří se na zápasy nedostanou, můžou sledovat streamy každého utkání. Odkazy naleznete na konci tohoto článku.

„Důvod, proč jsme se tak rozhodli, je prostý. Jedná se o lokality, které s Baníkem Ostrava na různých úrovních spolupracují. Proto jsme chtěli, aby na svých hřištích měli možnost přivítat zástupce klubů, které občané těchto míst třeba nikdy v historii neviděli a možná už ve svém domácím prostředí ani neuvidí. Je to od nás jakýsi výraz spokojenosti nad dosavadním průběhem spolupráce,“ řekl Petr Mašlej, šéf mládežnického úseku Baníku Ostrava.

V Brušperku, Bohumíně i Markvartovicích jsou z vzácné návštěvy nadšení. „Díky spolupráci s Baníkem Ostrava, který tento turnaj pořádá, se nám otevírají možnosti, které normální české amatérské kluby nemají. To, že u nás přivítáme Olympique Marseille nebo Eintracht Frankfurt, třebaže to budou dorostenecké týmy, u nás vyvolalo velký ohlas. Čekáme obrovskou kulisu,“ řekl Jindřich Soldán, šéftrenér přípravky v Brušperku. Právě tam v pátek turnaj zápasy Baníku s Górnikem Zabrze (15.30) a Olympique s Eintrachtem (17.45) začíná.

V sobotu se všechny čtyři týmy přesunou do Bohumína. „Lidi v Bohumíně jsou z toho nadšeni,“ řekl Marek Poštulka, bývalý útočník Baníku, jenž v Bohumíně žije.

A v neděli vyvrcholí celý turnaj v Markvartovicích. A také tam vyvolal avizovaný příjezd zástupců velkých evropských klubů nadšení. „Jsme na spolupráci s Baníkem nesmírně hrdi! A to, že k nám přijedou tak věhlasné evropské dorostenecké celky, je pro Markvartovice fantastický fotbalový svátek,“ netajil mimořádné potěšení ani Václav Otisk, člen výboru markvartovického fotbalu.

Jak se organizátorům podařilo nalákat na Ostravsko znovu tak mimořádně kvalitní zahraniční účast? „Těch důvodů je několik. Tím prvním je práce, kterou odvedli lidé, kteří se na organizaci turnaje podílejí. Je za tím opravdu hodně práce,“ řekl Mašlej.

Druhým důvodem je podle šéfa baníkovské mládeže reklama, kterou si klub udělal při organizaci minulých mládežnických turnajů. „Velice dnes těžíme z toho, že se u nás v nedávné minulosti líbilo takovým klubům, jako je Liverpool, AC Milán, Dynamo Kyjev, West Ham United a další. Zástupci těchto klubů si ty informace vzájemně předají. Stejně jako jednotliví agenti, kteří se do Ostravy na naše turnaje sjíždějí,“ podotkl Petr Mašlej.

A ještě jedné okolnosti může Baník Ostrava a potažmo kvalita obsazení mládežnických turnajů vděčit. „A tou jsou výsledky, jakých dosahují naše mládežnické týmy v konfrontaci se špičkovými zahraničními kluby. Zejména naše loňská patnáctka, která uplynulou sezonu završila skvělým mistrovským titulem,“ uvedl Petr Mašlej. „Jak si možná pamatujete, odehrála dva vynikající zápasy na hřišti Bayernu Mnichov. A nejen tam. Tyhle výsledky daly věci do pohybu, v Evropě už se ví, že kromě Sparty a Slavie má mládež na vynikající úrovni v Česku také Baník. To je vedle skvělého titulu další velká zásluha, kterou si loňská patnáctka připsala na své konto,“ řekl Petr Mašlej.

Pro domácí Baník bude konfrontace se staršími dorostenci Olympique Marseille, Eintrachtu Frankfurt a také Górniku Zabrze mimořádně zajímavou záležitostí. „Naši kluci se znovu dočkají srovnání s předními týmy. Možná se někomu zdá, že o tom mluvím příliš často, ale konfrontace s těmi nejlepšími, to je přesně to, co nás posouvá dál. Jde nejen o to porovnat si, jak jsme na tom výkonnostně. A srovnání v kategorii U19, jíž je tento turnaj určen, to už je velmi zajímavé vodítko. A jde samozřejmě také o to, získat další osobní kontakty, možnosti dalších stáží, nových zkušeností. To vše tento turnaj nabízí,“ vypočetl Mašlej další přednosti konání Zlatého kahanu.

PROGRAM ZLATÉHO KAHANU 2019 - včetně odkazů na streamy, výsledky, střelce, statistiky apod. naleznete na www.sportujvostrave.cz

26. 7. Brušperk:

15.30 Baník Ostrava – Górnik Zabrze

17.45 Olympique Marseille – Eintracht Frankfurt

27. 7. Bohumín:

9.00 Baník Ostrava – Eintracht Frankfurt

11.15 Olympique Marseille – Górnik Zabrze

28. 7. Markvartovice:

9.00 Górnik Zabrze – Eintracht Frankfurt

11.15 Baník Ostrava – Olympique Marseille

  • balíček
  • Brankářská škola
  • Školička
  • Abeceda