FOTBALOVÁ AKADEMIE

FC BANÍK OSTRAVA

Projekt je spolufinancován
statutárním městem

U19 - Rozhovor s trenérem Romanem Westem

02.01.2019, Redakce

Přinášíme první ze série rozhovorů s trenéry Akademie Baníku Ostrava. Trenér devatenáctky Roman West zhodnotil uplynulý půlrok a nastínil něco i ze zimní přípravy.

Máte za sebou podzimní část celostátní dorostenecké ligy. Jak jste s jejím průběhem spokojen?

Řekl bych, že hodnocení je takové neutrální. Výsledky mohly být o něco lepší, na druhou stranu taky horší. Stejně tak se některá utkání herně povedla, jiná zase ne. Rozhodně máme na čem pracovat. Karty jsou po podzimu rozdány tak, že máme ze středu tabulky stejně blízko k prvnímu jako i k poslednímu místu.

Odpovídá střed tabulky možnostem a schopnostem Vaší devatenáctky?

Odpovím trochu zeširoka. Ke konci sezóny jsme se dostali do pozice, kdy po sedmi výhrách v řadě, pokud bychom doma v derby porazili Karvinou, byli bychom na třetím místě s jen 3 bodovou ztrátou na prvního. Což by bylo kolo před koncem, vzhledem k průběhu sezóny skoro až zázrak. Ročníku 2000 chyběly celý podzim jeho opory středu hřiště, Dominik Žák (dlouhodobé zranění) s Filipem Kaločem („A“ tým). Prvních šest kol jsme pětkrát prohráli a byli poslední. Z toho všeho jsme se museli prokousávat nahoru. Když k tomu přidám i letní přípravu, skvělé výsledky a vítězství v Kahanu, byla to v daný moment dost těžká situace pro všechny. A je třeba taky připomenout, že loni bojovala devatenáctka do posledních kol o záchranu a skončila třináctá. Čili pokud bychom se na to chtěli dívat pozitivně, středem tabulky určité zlepšení asi nastalo, nejspíš to i odpovídá nějaké výsledkové realitě, ale jsme teprve v polovině.

Na co nejvíce se musíte v zimní přípravě zaměřit?

Pořád musíme pracovat na herní stránce. To je základ. Aby se ve hře více projevil postupný útok. V přípravě to šlo, ale v sezóně se to začalo vytrácet. Soupeře, kteří bránili v bloku na své polovině, jsme jen těžko otevírali. Samozřejmostí je pak práce na kondiční i taktické složce. Hodně dbáme i na tvorbu týmového ducha, dobrou partu. V tom budeme chtít pokračovat.

Co kádr… Zůstane beze změn nebo máte vytipované nějaké nové jména?

Chtěli bychom, aby náš tým zůstal pokud možno co nejvíce pohromadě. Ukázal pracovitost, charakter, umí být konkurence schopný. I přesto máme nějaké 2-3 hráče, kteří by mohli přijít a náš tým tak zkvalitnit. Fotbalově ho posunout. Uvidíme, jak se prosadí v přípravě a podle toho taky budeme reagovat.

Jaké máte cíle pro jarní část sezóny?

Snažit se co nejvíce individuálně zlepšit jednotlivé hráče ve všech směrech tak, aby měli jednou možnost bojovat o místo v „A“ týmu Baníku. Herně bychom chtěli co nejčastěji navazovat na zápasy jako proti Příbrami (4:0) nebo Spartě Praha (3:0) a i když výsledkově nevyšly, tak i proti Brnu (1:2) nebo na Slávii Praha (1:3). To byly utkání s těmi nejlepšími a my dokázali držet krok, v určitých fázích jsme byli lepším týmem. Tabulkově se chceme jednoznačně vyhnout boji o záchranu. Udržet střed a nebo ho vylepšit nějakým posunem směrem nahoru.

Co by jste si přál v Novém roce a co by jste popřál všem hráčům a fanouškům Baníku?

Aby nás to všechny bavilo, měli jsme radost ze hry a zápasů. Kluky čeká náročná zima. Ráno za tmy brzo vstávat, škola, pak těžký trénink, za tmy zase domů a večer učení. O víkendech zápasy. Mají toho hodně. Možná pro ně trochu shovívavosti učitelů, rodičů…

A klubu aby zase z mládeže chodili hráči do áčka, jak tomu bylo dřív. Všichni ti Barošové, Svěrkošové, Jankulovští a další. Aby se nám dařilo je díky majiteli a dnes i lepším podmínkám znovu přivádět do Baníku a dovychovat je. Zdraví je na prvním místě a štěstí v podobě Evropské ligy. Ta by byla po posledních letech snem…

  • Brankářská škola
  • Školička
  • Abeceda