FOTBALOVÁ AKADEMIE

FC BANÍK OSTRAVA

Projekt je spolufinancován
statutárním městem

„Budeme mít dostatek hřišť“, raduje se Petr Mašlej

04.12.2017, Redakce

Už druhý rok opět ve službách Baníku Ostrava uzavírá bývalý fotbalista klubu PETR MAŠLEJ. Někdejší nekompromisní defenzivní hráč pracuje v Baníku jako sportovní ředitel mládeže. Zodpovídá za všechny mládežnické složky a těší ho dílčí nemalé úspěchy. „15. prosince budeme na ZŠ Jana Šoupala otevírat vlastní umělou trávu,“ raduje se z nejbližší důležité události.

NOVÁ UMĚLKA NA ŠOUPALCE

V Ostravě-Porubě na baníkovské fotbalové Základní škole rostou hned dvě hřiště. „To s umělou trávou bude moderní umělá tráva čtvrté generace a navíc jsme vybudovali i jedno s přírodním povrchem na pískové bázi, tak aby sneslo více zatížení,“ popisuje Mašlej. Na „Šoupalce“ bude i umělé osvětlení. „Takže nebudeme tolik limitovaní časem,“ těší Mašleje.

Baník v minulosti přišel o tréninkový areál Jeremenko a dodnes se ho nepodařilo adekvátně nahradit. Vedle Šoupalky se buduje tréninkový areál Vista v Ostravě-Jihu. „Ten bude sloužit dorostenecké akademii, navíc město začíná budovat tréninková hřiště na Bazalech. Pak budeme mít konečně dost tréninkových i zápasových ploch,“ raduje se Mašlej.

Kromě žákovských a dorosteneckých kategorií tak bude dostatek prostoru i pro ženský fotbal. „Můžeme jej tak více rozvíjet. Ženský fotbal je momentálně hodně populární a je o něho velký zájem,“ nastiňuje Mašlej další orientaci Baníku Ostrava. Vedle hracích ploch se Baník může pochlubit i dalšími klady pro mládežnická centra. „Na Šoupalce i akademii na Dvorského jsme zřídili gymnastické sály, jednotlivé týmy jsou vybavené potřebnými moderními technologiemi a pomůckami, takže se naši hráči mohou vyvíjet v nejmodernějším prostředí,“ přidává Mašlej.

A ještě jednu důležitou zmínku má Mašlej k budování tréninkových areálů. „Díky panu majiteli Brabcovi vše co staví Baník, tak je bez jediné koruny dotace,“ upozorňuje.

OBNOVA LESKU MLÁDEŽNICKÉHO JMÉNA

Je jasné, že bez tréninkového zázemí mládež Baníku trpěla a nevychovávalo pro ligové áčko tolik talentů jako v minulosti. Teď je ale podle Mašleje zaděláno na zlepšení renomé. „Snažíme se obnovit skvělé jméno mládežnického fotbalu Baníku. V minulosti jsme byli zváni na prestižní turnaje, to se pomalu zase rozbíhá. Snažíme se dobýt Evropu i vlastní iniciativou,“ říká Mašlej, že mezinárodní konfrontace mládeže je pro rozvoj klíčová.

„Nedávno jsme byli v Miláně a Janově a naše mládež se utkala se Sampdorií a AC Milán. Navázali jsme úzkou spolupráci s akademií rakouského St. Pöltenu. Můžeme si posílat vzájemně trenéry na stáže. Byli jsme na turnajích ve Wolfsburgu, ve Lvově, kde jsme třeba hráli se Šachťarem Doněck a Legií Varšava,“ popisuje baníkovský sportovní ředitel mládeže.

Kromě St. Pöltenu má Baník úzkou spolupráci také s už zmíněným Wolfsburgem, maďarským Györem a nizozemským Den Haagem, kde už v minulém roce bylo na stáži osm baníkovských trenérů. „V dubnu bychom měli vyjet na turnaje do Berlína s Herthou a pak pokračovat do Nizozemska, kde se poměříme s Den Haagem, Ajaxem a PSV Eindhoven. To budou kvalitní zkoušky naší mládeže,“ nastiňuje Mašlej jarní program.

Pro mladé fotbalisty je důležité, že se podařilo Baníku ve spolupráci s městem a krajem otevřít 1. ročník střední školy na Dvorského. Jde o obor ekonomika a sport. „Vzdělání fotbalistů je pro nás hodně důležité. Teď po základní škole máme návaznost i na střední vzdělávání,“ upozorňuje Mašlej.

S Tomášem Hejduškem trénuje Mašlej baníkovskou šestnáctku, ale více času věnuje organizačním záležitostem. „Chtěl bych být více na hřišti, ale dneska je to o úředničině. Trávím hodně času administrativní prací, která převažuje nad trénováním. Ale naštěstí mám i možnost trénovat a to mě vždycky nabudí a dodá energii do další práce.“

U žákovských a dorosteneckých kategorií jsou i další bývalí hráči Baníku. „Sedmnáctku trénuje Radek Slončík, útočníky nám v akademii připravuje Václav Daněk a obránce René Bolf. Martin Lukeš se podílí na našem skautingu. To je pro Baník také důležité, že má mezi trenéry tak skvělé bývalé hráče,“ dodává na závěr Petr Mašlej.


PETR MAŠLEJ

Narozen: 18. ledna 1970
Funkce: sportovní ředitel mládeže FC Baník Ostrava, člen představenstva FC Baník Ostrava
Hráčský post: nejčastěji obránce, v Karviné hrál kdysi i v útoku
Ligové zápasy: 108 (79 za Baník)
Ligové góly: 12 (6 za Baník)
Kariéra: 1. máj Karviná, FC Baník Ostrava, SK Sigma Olomouc, FC Karviná, 1. FC Magdeburg, KSV Holsten Kiel

  • Brankářská škola
  • Školička
  • Abeceda